СУФЛЁР

В отличие от театрального суфлёра, подсказывающего
артистам , виртуальный суфлёр рассказывает
об артистах .ДОБРО  ПОЖАЛОВАТЬ!!!                   WELCOME!!!

Музыкальный фрагмент после загрузки каждой титульной страницы.
There is a musical fragment after loading each main page.Статьи

Google Chrome i Chromium: optymalizuj ustawienia

 1. 1. Google Chrome lub Chromium: jaka jest różnica?
 2. 2. Ważna różnica: wtyczka Adobe Flash Player jest dostępna tylko z Google Chrome
 3. 3. Zainstaluj Google Chrome
 4. 4. Korzystanie z repozytorium pakietów oprogramowania innej firmy nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
 5. 5. Kroki po instalacji
 6. 6. Zoptymalizuj ustawienia przeglądarki internetowej
 7. 7. Optymalizuj ustawienia wtyczki Adobe Flash Player
 8. 8. Niska moc karty graficznej: dezaktywacja akceleracji sprzętowej w Google Chrome i Chromium
 9. 9. Dodatki i rozszerzenia: Nie zamieniaj przeglądarki Google Chrome lub Chromium w choinkę.
 10. 10. Uruchom przeglądarkę Google Chrome lub Chromium w bezpiecznym środowisku.
 11. 11. Usuń katalogi danych przeglądarki Google Chrome lub Chromium
 12. 12. Chcesz dowiedzieć się więcej wskazówek?

Google Chrome (i jego najbliższy krewny, Chromium) to świetna przeglądarka internetowa. Może działać jako godna alternatywa dla przeglądarki internetowej Firefox, jeśli nie boisz się różnic w interfejsie użytkownika.

Zainstalowanie Google Chrome (lub Chromium) jest dobrym pomysłem, choćby dlatego, że po instalacji będziesz miał drugą przeglądarkę internetową, która może być używana, jeśli główna przeglądarka internetowa nie wyświetla poprawnie zawartości jakiejkolwiek strony internetowej. .

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących optymalizacji obsługi użytkowników przeglądarek Google Chrome / Chromium.

1. Google Chrome lub Chromium: jaka jest różnica?

Możesz zadać pytanie: jaka jest różnica między Google Chrome a Chromium? Odpowiedź jest dość prosta: z punktu widzenia użytkownika jest prawie nieobecna.

W repozytoriach pakietów oprogramowania Linux Mint, Ubuntu i Fedora można znaleźć tylko przeglądarkę internetową Chromium. Ta przeglądarka internetowa może być dość prosta w instalacji za pomocą aplikacji (Ubuntu, Fedora) lub Menedżera programów (Linux Mint). Chromium jest prawdopodobnie trochę lepiej zintegrowany z dystrybucjami Ubuntu, Linux Mint i Fedora niż Google Chrome.

Przeglądarka Google Chrome opiera się na bazie kodu przeglądarki internetowej Chromium: specjaliści Google opracowują przeglądarkę internetową Chromium jako bezpłatną aplikację, której kod źródłowy jest dostępny dla programistów zewnętrznych, w tym twórców dystrybucji Linuksa. Jednocześnie ci sami eksperci dodają później do kodu źródłowego przeglądarki internetowej Chromium, nieprzeznaczonej do ogólnego publicznego kodu źródłowego z implementacjami funkcji specyficznych dla przeglądarki Google Chrome, kompilują go i wypuszczają wynikowy produkt o nazwie Google Chrome. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że przeglądarka internetowa Chromium jest ojcem przeglądarki Google Chrome.

Z technicznego punktu widzenia główna różnica między przeglądarkami Google Chrome i Chromium polega na tym, że przeglądarka internetowa Chromium nie obsługuje niektórych opatentowanych technologii odtwarzania strumieni multimedialnych obsługiwanych przez przeglądarkę Google Chrome.

W rzeczywistości, Chromium nie jest ograniczone pod względem funkcji przez przeglądarkę internetową ze względu na automatyczną integrację z bibliotekami multimedialnymi dystrybucji Linuksa, w ramach której wszystkie niezbędne mechanizmy odtwarzania strumieni multimedialnych są już zaimplementowane. Użytkownik musi jedynie zainstalować wszystkie niezbędne biblioteki, aby poprawić dystrybucję formatów multimedialnych. Po tym czasie w przeglądarce internetowej zabraknie tylko wtyczki Adobe Flash Player, którą można zainstalować bez żadnych trudności; zostanie to omówione później.

Wersja Chromium przeglądarki internetowej z repozytorium pakietów dystrybucyjnych oprogramowania Linux zazwyczaj jest nieco w tyle za wersją przeglądarki Google Chrome ze strony pobierania Google. Jednak opóźnienie to jest nieistotne: zwykle obliczane jest w tygodniach, a nie miesiącach. Deweloperzy dystrybucji Linux Mint i Ubuntu robią interesujący wyjątek dla pakietu przeglądarki Chromium: zawsze aktualizują go z minimalnym opóźnieniem do najnowszej wersji. To samo stwierdzenie dotyczy przestarzałych wersji tych dystrybucji.

Możesz wybrać przeglądarkę Google Chrome lub Chromium bez obawy o bezpieczeństwo lub zainstalować obie przeglądarki internetowe. Przeglądarka Google Chrome nie jest dystrybuowana za pomocą repozytoriów oprogramowania zestawów dystrybucyjnych Linux Mint, Ubuntu i Fedora i nie ma powodu, aby martwić się o stabilność systemu ze względu na instalację pakietu oprogramowania innej firmy.

Poniższe wskazówki (oczywiście z wyjątkiem 3 i 4) dotyczą zarówno przeglądarki internetowej Google Chrome, jak i przeglądarki internetowej Chromium.

2. Ważna różnica: wtyczka Adobe Flash Player jest dostępna tylko z Google Chrome

Wtyczka Adobe Flash Player jest domyślnie instalowana w systemie tylko wtedy, gdy zainstalujesz przeglądarkę Google Chrome, a także jest aktualizowana wraz z komponentami Google Chrome. Możesz ręcznie zainstalować odpowiednią wtyczkę do przeglądarki Chromium, ale niestety nie zostanie ona szybko zaktualizowana! Kontynuując, polecam nie instalować wtyczki hotelowej Adobe Flash Player (Pepperflash) w przeglądarce internetowej Chromium.

Czy zdecydowałeś się zainstalować wtyczkę Adobe Flash Player dla przeglądarki internetowej Chromium, pomimo opisanej powyżej wady? W takim przypadku będziesz musiał wykonać następujące polecenie w terminalu:

Ubuntu / Linux Mint:

sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree

Fedora (wymaga połączenia rosyjskiego repozytorium Fedory):

sudo dnf zainstaluj flash-chrom-pieprz

Powinieneś ponownie zainstalować pakiet oprogramowania z tą wtyczką co najmniej raz w tygodniu; w ten sposób Twój system będzie miał zagwarantowaną najnowszą wersję wtyczki Adobe Flash Player dla Chromium. W tym celu możesz użyć następującej komendy (użyj funkcji kopiowania / wklejania, aby przenieść ją do okna terminala):

Ubuntu / Linux Mint:

sudo apt-get purge pepperflashplugin-nonfree && sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree

Fedora (wymaga połączenia rosyjskiego repozytorium Fedory):

sudo dnf usuń chromium-pepper-flash && sudo dnf zainstaluj chrom-pepper-flash

Możesz sprawdzić znaczenie zainstalowanej wersji wtyczki Adobe Flash Player strona adobe .

3. Zainstaluj Google Chrome

Proces instalacji przeglądarki internetowej Google Chrome, a także wszystkich produktów tej firmy, jest niezwykle prosty. Powinieneś po prostu pobrać pakiet oprogramowania z Strony pobierania Google Chrome . Zwykle strona pobierania automatycznie wykrywa używany system operacyjny i oferuje potrzebny pakiet oprogramowania. Należy pamiętać, że dostępne są tylko pakiety oprogramowania dla 64-bitowych systemów operacyjnych, więc jeśli używasz 32-bitowej wersji dystrybucji Linuksa, nie będziesz miał innego wyboru, jak zainstalować przeglądarkę internetową Chromium. Po zakończeniu pobierania kliknij dwukrotnie ikonę pobranego pliku pakietu oprogramowania z rozszerzeniem .deb lub .rpm w taki sam sposób jak w systemie Windows z plikami z rozszerzeniami .exe i .msi, aby zainstalować przeglądarkę internetową w systemie.

4. Korzystanie z repozytorium pakietów oprogramowania innej firmy nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Po zainstalowaniu przeglądarki internetowej Google Chrome przy użyciu pakietu oprogramowania pobranego z wyżej wymienionej strony internetowej informacje o repozytorium pakietów oprogramowania Google Chrome są automatycznie dodawane do systemu. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w rezultacie będziesz mógł zainstalować aktualizacje tej przeglądarki internetowej wraz z aktualizacjami systemu.

Ogólnie rzecz biorąc, nie popieram dodawania do systemu dodatkowych repozytoriów pakietów oprogramowania, ale Google powinien zrobić wyjątek: jest to bardzo duża i niezawodna firma, więc ryzyko, z jakim zmaga się system podczas korzystania z pakietów oprogramowania z jego repozytorium, jest minimalne .

5. Kroki po instalacji

Po pierwszym uruchomieniu przeglądarki Google Chrome zostaniesz poproszony o odpowiedź na kilka pytań. Najpierw musisz wybrać wyszukiwarkę, z której korzystasz, a także zgodzić się lub nie zgodzić, że Google Chrome powinna być główną przeglądarką internetową Twojego systemu: domyślnie odpowiedni znacznik wyboru jest już ustawiony. Zalecam usunięcie go: powinieneś najpierw przyzwyczaić się do przeglądarki internetowej i dopiero wtedy uczynić ją główną w systemie.

6. Zoptymalizuj ustawienia przeglądarki internetowej

Nadszedł czas, aby wykonać prawdziwą pracę, a mianowicie poprawić jakość użytkownika i bezpieczeństwo przeglądarki internetowej, zmieniając ustawienia domyślne.
Najpierw musisz znaleźć przycisk ustawień przeglądarki internetowej (przycisk z trzema pionowymi kropkami) w prawym górnym rogu ekranu przeglądarki internetowej (ten przycisk jest pokazany na ilustracji poniżej).

A. Import zakładek z przeglądarki internetowej Firefox: musisz dokonać przejścia w menu przeglądarki internetowej „Przycisk Ustawienia - Zakładki - Importuj zakładki i ustawienia” , następnie w oknie „Importuj zakładki i ustawienia” wybierz opcję „Mozilla Firefox” , odznacz pola naprzeciwko wszystkich pozycji oprócz „Ulubione / Zakładki” i kliknij przycisk „Importuj” .

B. Ustawianie strony głównej Google jako strony głównej: musisz poruszać się po menu przeglądarki „Przycisk Ustawienia - Ustawienia” , w sekcji strony ustawień „Na starcie” , która się otworzy , wybierz opcję „Określone strony” , kliknij „Dodaj” , a następnie w polu „Dodaj stronę” w oknie podręcznym Strony przy uruchomieniu wpisz „http://google.com” i kliknij przycisk „OK” .

C. Poprawa wyglądu przeglądarki internetowej: konieczne jest dokonanie przejścia w menu przeglądarki internetowej „Przycisk Ustawienia - Ustawienia” , a następnie w wyświetlonej sekcji strony „Wygląd” zaznacz pole obok „Pokaż przycisk strony głównej” , „ Zawsze pokazuj pasek zakładek ” i „ Użyj ramek systemowych i paska tytułu ” .

D. Nadszedł czas, aby kliknąć przycisk „Pokaż ustawienia zaawansowane” na samym dole strony ustawień przeglądarki internetowej.

W sekcji „Języki” usuń zaznaczenie pola wyboru „Proponuj tłumaczenie stron, jeśli ich język różni się od języka używanego w przeglądarce”, aby wyłączyć irytującą funkcję tłumaczenia maszynowego.

W sekcji „Dane osobowe” należy aktywować tylko najbardziej przydatne funkcje, pozostawiając zaznaczenia przed trzema elementami: „Użyj usługi internetowej do rozwiązywania problemów związanych z nawigacją” , „Chroń swoje urządzenie przed niebezpiecznymi witrynami” i „Wyślij zakaz śledzenia przy ruchu wychodzącym” . W tej samej sekcji kliknij przycisk „Ustawienia treści ...” , a następnie w sekcji „Pliki cookie” okna podręcznego o tej samej nazwie wybierz opcję „Usuń dane lokalne podczas zamykania przeglądarki”. Następnie należy przewinąć zawartość wyskakującego okna do sekcji „Wtyczki” , kliknąć łącze „Zarządzaj pojedynczymi wtyczkami ...” , znaleźć wtyczkę „Java” lub „Icedtea” na liście na liście i wyłączyć ją (oczywiście, jeśli jest zainstalowana). Wtyczki te powinny być wyłączone ze względu na fakt, że są celem wielu ataków szkodliwych programów i stron internetowych. Język programowania Java jest niezależny od platformy, dlatego szczególnie narażeni są również użytkownicy Linuksa. W związku z powyższym lepiej jest wyłączyć wtyczkę Java i tymczasowo włączyć ją tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Na koniec należy kliknąć przycisk „Zakończ” w wyskakującym oknie.

Uwaga: Opis możliwych zagrożeń związanych z korzystaniem z wtyczki Java w żaden sposób nie jest związany ze wsparciem skryptów w języku programowania JavaScript, które w większości są całkowicie bezpieczne. Nie należy wyłączać obsługi JavaScript w przeglądarce internetowej.

7. Optymalizuj ustawienia wtyczki Adobe Flash Player

Twój system jest prawdopodobnie już zainstalowany. Możesz zoptymalizować ustawienia wtyczki Adobe Flash Player, usuwając w tym czasie mało znane pliki cookie Flash. Niestety optymalizacja ustawień wtyczki, o której mowa, może być wykonana tylko za pomocą nietypowego i dziwnego narzędzia internetowego firmy Adobe. Będziesz musiał działać w następujący sposób.

A. Po pierwsze, należy użyć przeglądarki internetowej do Menedżer ustawień Adobe Flash Player .

Uwaga: tak, ta strona jest narzędziem wymienionym!

B. Teraz powinieneś zwrócić uwagę na domyślną kartę menedżera ustawień o nazwie „Global Privacy Settings” . Kliknij przycisk „Zawsze pytaj” lub „Zawsze zabraniaj” , jeśli wolisz stosować bardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, a następnie kliknij przycisk „Potwierdź” w otwartym oknie dialogowym.

C. Teraz przejdź do zakładki następnej karty „Global Storage Options”. Przesuń suwak w lewo do wartości 10 KB (w przeciwnym razie wtyczka zapisze dużą ilość informacji w ramach plików cookie Flash, co negatywnie wpłynie na twoje bezpieczeństwo). Ten suwak służy do ustawiania maksymalnego rozmiaru poszczególnych plików cookie.

D. Następnie przejdź do karty „Ustawienia prywatności witryny” . Na tej karcie należy kliknąć przycisk „Usuń wszystkie witryny” i potwierdzić swoje zamiary.

E. Na koniec przejdź do ostatniej karty „Ustawienia przechowywania witryny”. Na tej karcie należy również kliknąć przycisk „Usuń wszystkie witryny” i potwierdzić swoje zamiary.

Możesz regularnie korzystać z tego menedżera ustawień wtyczki Adobe Flash Player, aby usunąć dane przechowywane na komputerze.

8. Niska moc karty graficznej: dezaktywacja akceleracji sprzętowej w Google Chrome i Chromium

Niektóre przestarzałe lub nieproduktywne karty graficzne mogą powoli renderować elementy strony internetowej, ponieważ przeglądarki Google Chrome i Chromium używają przyspieszania sprzętowego do renderowania elementów strony domyślnie. Jeśli masz słabą wydajność tych przeglądarek internetowych (opóźnienia w wpisywaniu tekstu lub problemy z wyświetlaniem wideo), możesz wyłączyć odpowiedni mechanizm.

Kliknij przycisk ustawień przeglądarki internetowej (przycisk z trzema pionowymi kropkami) w prawym górnym rogu okna, następnie wybierz pozycję menu „Ustawienia” , na dole strony ustawień kliknij „Pokaż ustawienia zaawansowane” , znajdź sekcję System i odznacz „ Użyj akceleracji sprzętowej (jeśli jest dostępna) . Następnie zamknij zakładkę z ustawieniami i uruchom ponownie przeglądarkę internetową.

9. Dodatki i rozszerzenia: Nie zamieniaj przeglądarki Google Chrome lub Chromium w choinkę.

Rozszerzenia przeglądarki Google Chrome lub Chromium mogą być bardzo przydatne. Możesz je zainstalować za pomocą tej strony . Aby skonfigurować parametry każdego z dodatków, przejdź do: „Przycisk Ustawienia - Narzędzia dodatkowe - Rozszerzenia” .

Wszystkie mają jednak kilka ważnych wad, ponieważ są „aplikacjami w aplikacji”:

 • Spowalniają przeglądarkę internetową, zwłaszcza jeśli jest ich wiele;
 • Każdy z nich może spowodować nieprawidłowe działanie obu innych rozszerzeń i samej przeglądarki internetowej;
 • Rozszerzenia mogą zawierać złośliwy kod. Nie należy lekceważyć kwestii bezpieczeństwa.

Z tego powodu nie zamieniaj przeglądarki internetowej w choinkę: nie ozdabiaj jej dużą liczbą rozszerzeń. Ogranicz się do kilku rozszerzeń, które są dla Ciebie naprawdę ważne.

Mówiąc ogólnie, rozszerzenia każdej przeglądarki internetowej zwiększają łączną ilość kodu. Rozsądnym rozwiązaniem jest zmniejszenie tego kodu do minimum.

Uwaga: Staraj się unikać instalowania rozszerzeń, których autorzy twierdzą, że po zainstalowaniu rozszerzeń Twoja przeglądarka internetowa będzie działać szybciej! Zazwyczaj te rozszerzenia robią więcej szkody niż pożytku. Nie instaluj ich: nawet jeśli jedna lub dwie z nich naprawdę zwiększą szybkość przeglądarki, w każdym razie pogorszą stabilność jej pracy.

Wreszcie, w celu zwiększenia prywatności, polecam zainstalowanie rozszerzenie Pusta nowa strona strony .

10. Uruchom przeglądarkę Google Chrome lub Chromium w bezpiecznym środowisku.

Możesz znacznie zwiększyć bezpieczeństwo przeglądarki Google Chrome lub Chromium, uruchamiając ją z bezpiecznego środowiska. Takie rozwiązanie praktycznie nie zmniejsza walorów użytkownika przeglądarki internetowej, ale nieznacznie zwiększa obciążenie systemu, jednocześnie znacznie zwiększając jego bezpieczeństwo.

Jeśli chcesz stworzyć bezpieczne środowisko do uruchomienia przeglądarki internetowej, zobacz tej sekcji .

11. Usuń katalogi danych przeglądarki Google Chrome lub Chromium

Katalog danych przeglądarki Google Chrome lub Chromium znacznie się zwiększył (co często wynika z użycia określonych, złośliwych lub niepoprawnie działających rozszerzeń) i chcesz go usunąć i rozpocząć pracę z przeglądarką od podstaw? Jeśli tak, powinieneś użyć podane instrukcje (patrz rozdział 8).

12. Chcesz dowiedzieć się więcej wskazówek?

Chcesz poznać inne ustawienia i techniki pracy z najpopularniejszymi dystrybucjami Linuksa? Ta strona zawiera dużą liczbę podobnych materiałów.

1. Google Chrome lub Chromium: jaka jest różnica?
12. Chcesz dowiedzieć się więcej wskazówek?
1. Google Chrome lub Chromium: jaka jest różnica?
Możesz zadać pytanie: jaka jest różnica między Google Chrome a Chromium?
Czy zdecydowałeś się zainstalować wtyczkę Adobe Flash Player dla przeglądarki internetowej Chromium, pomimo opisanej powyżej wady?
12. Chcesz dowiedzieć się więcej wskazówek?
Chcesz poznać inne ustawienia i techniki pracy z najpopularniejszymi dystrybucjami Linuksa?

НовостиНовости

Забыл пароль?

samsung galaxy зависает?

Забыл пароль от вконтакте?